Zet.Com Röportaj

2015-04-22

Zet.Com Röportaj


Tülay Yıldırım Olkun ve Ümit Olkun olarak Zet.com’da OrganiCraft isimli dükkanın sahibiyiz. Ben (Tülay) aslen Batı Trakya kökenli bir Edirne’liyim Ümit ise hayatı boyunca hiç ziyaret etme fırsatı bulamamış ama Giresun’lu. İşlerimizi Home Office olarak sürdürüyoruz. Evimizin bir kısmını atölye+office olarak kullanıyoruz. 

Tülay : Lise ve Ünv. Eğitimimi Edirne’de Tekstil Dokuma olarak tamamladıktan sonra Londra’da Dış Ticaret eğitimi aldım. Halen bir şirkette Dış Ticaret Uzmanı olarak çalışıyorum. Ümit : Eğitimimi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri üzerine tamamladıktan sonra Apple Teknisyeni olarak çalışmaya başladım halen aynı sektörde çalışmaya devam ediyorum.


(Tülay) Özellikle çanta tasarımlarıma 2010 yılında Londra’dan döndüğümde başladım. Orada günlük hayatta kullanmaya ve Street fashion olarak görmeye çok alışkın olduğum Kanvas çantaların henüz Türkiye’de popüler olmadığını fark etmem ile kendi tasarımlarımı yapmaya başladım.Satın almak için beni ifade eden ve cezbeden çanta bulamadığımda “kendi çantamı kendim yaparım” diyerek Cuma Pazar’ından parça keten kumaşlar aldım, kesip, diktikten sonra üzerlerine işleme tekniği ile Galata Kulesi, Vespa, Kedi gibi sevdiğim tüm objeleri işledim.Daha sonra Taksim Mephisto Mağazasına ve Harikalar Dükkanı ‘na (dükkan artık aktif değil) çantalarımdan bıraktım. Mephisto’ya bırakmış olduğum Galata Kuleli 4 ad çanta 1 saat içerisinde satılınca Mağaza Müdürü arayarak 20 adet daha ürün hazırlamamı istedi. 

Gündüzleri ofiste full time çalışıp akşamları ise evde tek tek ürün işlemek çok effective olmadığı için el çizimlerimin baskıları ile çanta üretimime devam ettim. Halen suluboya tekniği ile çizimleri yapıyor, home-office’mizde bulunan baskı makinemiz ile ürünlerimizi hazırlıyoruz. Kumaş seçimi, aksesuar temini, kalıp ve numune hazırlamak, dikim, baskı, paketleme ve sevkiyat gibi tüm işlemlerde Ümit ile birebir çalışıyoruz.

Ham Kanvas ile renkli doğal kumaşları kombinleyerek Kanvas Çantalar, Clutchlar, El Boyaması T-Shirler, Kanvas Amerikan Servisleri, Yastıklar, Muglar ve Bardak altlıkları tasarlayıp, üretiyoruz. Eğlenceli, sokak modasına çok uygun, modern ve İstanbul’un tatlı telaşında işlerimizi kolaylaştıran objeleri tasarlamayı seviyoruz.

 Herkes büyük bir bağlılık hissediyor “OrganiCraft” markası ile. Sloganımız da burada devreye giriyor “ Kötü Kalpliler OrganiCraft kullanamaz” çünkü tüm kullanıcılarımız ayrı ayrı çok tatlı, çok özeller.

Çantalarda bulunan Renkli Körükler hacimsel olarak avantaj sağlarken iç cebi sayesinde daha kolay ulaşmak istediğimiz eşyalarımızı da koruyor ulaşılabilirliğini arttırıyoruz. Renkli askılar ile özellikle geniş kesimlerinden dolayı yaz aylarında, omuzumuzda kızarıklık, tahriş gibi sorunları sıfıra indirgiyor ve taşıma kolaylığı sağlıyor. T-Shirtlerimizde %100 pamuk penye modal kullanıyor, Muglarda makineye rahatça girmesi için porselen tercih ediyoruz. Ham Kanvas, Jüt, Rekli Kanvas, Keten, Penye Modal gibi kumaşları tercih ediyoruz. Yeni sezonda ise keçe ve deri de kullanıyor olacağız.

Özgün ve eğlenceli objeleri kendimizce yorumlayarak çiziyor, max. rahatlık ile kullanılacak ürünler tasarlayarak, çizimlerimizi ve ürün tasarımlarımızı birleştirip , kişiyi özgür ve rahat hissettiren ürünler tasarlıyoruz. Ürünlerimizi almadan önce herkes öncelikle gülümsüyor yani kendilerinden çok şey bulup daha sonra ürünü alıyorlar. Tasarımların hikayesini öğrenmek isteyen müşterilerimiz oluyor, hepsine en ince ayrıntısı ile hikayelerimizi anlatıyoruz. Zaten tasarımlarımızda çizdiğimiz kedi evimizde bulunan Siyah kuyruklu ama kalan her yeri Bembeyaz olan, sokakta bulduğumuz Ankara Kedisi “Sherlock." Bazen küçük prens olup kağıttan uçağına atlayıp ay’a uçuyor, bazen de arkadaşları ile gece çıkıyor. Bisiklet yıllardır kullandığımız bisikletlerimiz , Vespa, Vosvoslar, Buslar ve İstanbul en sevdiğimiz, RadioHead hep dinlediğimiz, Kulaklığı ile müzik dinleyen Baykuşumuz en tatlımız, Audrey en beğendiğimiz vs.

Kullanıcılarımız ürünü aldıktan sonra “yıllarca kullandıklarını özellikle çantalarına dünyaları sığdırdıklarını” iletiyorlar. En özel misafirlerini ağırlamak için; masanın “Audrey American Servislerimiz “ ile muhteşem görüneceğini belirtip, Cumartesi günü için acil olarak Motor Kurye ile ürün göndermenizi istiyorum, diyenler oluyor. Ankara’ya seyahate gitmiş yöndeticimin oğlu “beni çok şaşırttınız diyerek arıyor, Rainbow Galata” çantamızı kullanan bir arkadaşının fotoğrafını gönderiyor. Arkadaşı Odtü’de öğrenci ve Peru’lu Fıkra gibi yani : ) Üstelik tüm ailesine hediye olarak 5 modelimizi alıp götürmüş.

Toparlamak gerekir ise ürünümüzü alan herkes büyük bir bağlılık hissediyor “OrganiCraft” markası ile. Sloganımız da burada devreye giriyor “ Kötü Kalpliler OrganiCraft kullanamaz” çünkü tüm kullanıcılarımız ayrı ayrı çok tatlı, çok özeller.


There are no items in your cart.