2017-12-29

"Kötü Kalpliler OrganiCraft Kullanamaz" Kalemlik.com Röportaj


Kalemlik.com sitesinin kültür-sanat platformu olarak sosyal medyada adından sıkça bahsedilmeye başlanan Kalemlik Blog‘da bu hafta, OrganiCraft kurucusu Tülay Yıldırım Olkun misafirimiz oldu. Kendisiyle hem OrganiCraft markasını, hem de çantacılık sektörünü konuştuk. İki kişilik ekibiyle OrganiCraft, kısa sürede sektörün öne çıkan markalarından biri haline geldi. Bu başarının öyküsünü bizzat marka kurucusundan dinlemek, umarız yeni girişimcileri de bu alanda cesaretlendirir ve yepyeni başarı öykülerini yine Blog‘umuzda sizlerle paylaşırız… :) Sorularımıza içtenlikle cevap veren ve deneyimlerini bizlerle paylaşan OrganiCraft kurucusu Tülay Yıldırım Olkun‘a Kalemlik.com ailesi olarak teşekkür ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyoruz… :)

 

OrganiCraft Kurucusu Tülay Yıldırım Olkun Röportajı 

Merhaba Tülay hanım, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. OrganiCraft’a geçmeden önce, sizi ve eşiniz Ümit Olkun’u biraz tanıyabilir miyiz?

Edirne doğumluyum. Üniversitede tekstil eğitimi aldım. Sektörün o tarihlerdeki olumsuz çalışma şartlarından rahatsız olup dış ticaret eğitimi alarak kariyerimi tamamen farklı bir alana yönlendirdim. Londra’da dış ticaret eğitimimi tamamladıktan sonra, İstanbul’a döndüm ve çalışmaya başladığım tarihlerde içimde bir yerlerde hep gizli tutmaya çalıştığım üretme, tasarlama, oluşturma aşkını hobi olarak hayata geçirdim. Aynı zamanda markanın kurucusu ve tasarımcısıyım. Halen medikal alanda dış ticaret yapan bir firmada ithalat ve ihracat uzmanı olarak görev yapmaktayım. İstanbul doğumlu Ümit Olkun ise bilişim ve teknoloji alanında teknisyen olarak çalışırken bir başka firmaya geçti. Tasarım ve üretim anlamında OrganiCraft‘a destek olmakta, tüm süreçlere katkı sağlamakta.

OrganiCraft Markasının Doğuşu

Peki Tülay hanım, OrganiCraft düşüncesi ilk olarak nasıl doğdu? OrganiCraft ismini seçmenizin bir hikayesi var mı?

2007-2009 tarihleri arasında Londra’da dış ticaret eğitimi aldığım günlerde, kanvas çantaların kullanım rahatlığını gördüm. 2 yıl boyunca okulda, işte, sosyal hayatta, bisikletimin üzerinde, parkta çimenlerin üzerinde, kısacası hayatın her alanında kanvas çantalarımdan asla vazgeçemedim.

İstanbul’a döndüğümde ise üzerinde karakterimi, ruhumu, kısacası beni temsil eden bir kanvas çanta yoktu. Çünkü bu çantalar, Türkiye’de henüz o yıllarda popüler değildi. O halde, kendi çantamı kendim yaparım, diyerek çok amatörce ilk çantalarımı yapmaya başladım. Eski natürel keten elbiselerimi kestim, Perşembe pazarından natürel keten kumaşlar aldım, çantaların üzerine sevdiğim ne varsa işlemeye ya da elle boyamaya başladım. Çok kısa süre içinde sosyal çevremde ilgi artınca, marka yaratma fikri kaçınılmaz oldu.

Hem Doğaya Saygılı, Hem de Doğallıktan Yana Ürünler

Marka isminiz ile konseptiniz çok güzel örtüşüyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz? 

OrganiCraft‘ın isim hikayesi, çok sevdiğim creative web designer Tarkan Kaya‘yla tam olarak bu sektörde neyi hedeflediğimi ve nasıl bir duruşumuzun olması gerektiğini konuşurken çıktı. Evet, bu ürün craft olsun ama doğaya da saygılı olsun, doğallıktan yana olsun, hiçbir canlıyı incitmesin, yaşam alanlarımıza zararı olmasın, derken bu isimde karar kıldık.

İlk ürünlerimizi, tamamen el işçiliğiyle İstanbul motifleri, kediler ya da bisikletler işleyerek tamamladım. Mephisto‘nun Beyoğlu mağazasına deneme amaçlı bıraktığım Galata Kulesi işlemeli çantalarımız 2 saat içinde satılınca, seri üretime geçmem gerektiğini düşünerek el çizimlerimin baskılarını yapmaya başladım. Çünkü, gündüzleri ofiste çalışıp akşamları ve hafta sonları üretime vakit ayırdığım için daha kısa sürede ama aynı güzellikte ürünlerin hazırlanması gerekiyordu. Firmamız resmileştikten sonra, baskı makinemizi de aldık; artık dışarıda iş yaptırmıyoruz, böylece her şey tek tek elimizden geçiyor, sıfır hatayla ürünler çıkıyor.

OrganiCraft Logosu

Ellerinize sağlık Tülay hanım. Gerçekten de tüm ürünleriniz mükemmel. :) Diğer taraftan, logonuzu da ilginç bulduğumu belirtmeliyim. Bunu da okurlarımız için açıklayabilir misiniz?

Teşekkürler… Elbette… Mavi rengini ve tonlarını, özellikle turkuaz ve mint yeşilini çok seviyorum; özgürlük ile huzuru yansıtıyor. Bu sanırım, ailemin beni erkek çocuk olarak beklerken tüm kıyafetlerimi mavi hazırlamış olmalarına dayanıyor… :) Logomuz için aklımda turkuaz renkte bir uğur böceği vardı ama kimseye bundan bahsetmedim. Hem özgür ruhları yansıtacak, hem de uğur/şans getirecekti.

Marka adımızı kararlaştırdıktan sonra, Tarkan’a birkaç logo tasarımı yapabilir misin, diye sorduğumda bana sadece turkuaz uğur böceği gönderdi. :) İlahi bir mesaj gibi oldu ya da beni çok çok iyi tanıyordu… :) Logo illustrasyonla hazırlanmıştı ve zaman içinde ben elle çizerek logomuzu, daha sert hatları olan turkuaz bir uğur böceğine çevirdim.

İş ve Özel Hayat Uyumu

Peki, karı koca aynı işi yapmak nasıl bir duygu? Özel hayatınız ile iş hayatınızın iç içe geçmesi üretim sürecinize ne gibi bir katkı sağlıyor? Farklı düşündüğünüz konularda nasıl bir çözüm yolu izliyorsunuz?

Gün içinde farklı alanlarda çalıştığımız için çok iç içe sayılmayız. Ve ikimiz de gün içinde çok yoğun çalışıyoruz. Akşamları ise iş bölümü sayesinde asla birbirimize müdahale etmediğimiz bir sistem oturttuk. Ümit’in sorumluluğunda olan konulara, çok ciddi aksamalar olana kadar ben müdahale etmiyorum; o da benim sorumluluğum olan konulara müdahale etmiyor.

OrganiCraft - Tülay Yıldırım Olkun - kırtasiye alışverişleri - çanta alışverişi - Kalemlik.com

 

Birbirinden güzel ve yaratıcı tasarımlarınız var. Ürünlerinizde kullandığınız motifleri neye göre belirliyorsunuz? Belirli bir hedef kitleniz var mı?

Sanırım hedef kitlemiz, bizim gibi insanlar… :) Bizi mutlu kılan, sosyal hayatımızda uygulamaktan ya da görmekten keyif aldığımız her şeyi çizip ürüne dönüştürüyoruz.

Neden İstanbul? 

Motifleriniz arasında kediler, vosvoslar, vespalar ve bisikletler ön plana çıkıyor. Bu tercihlerinizin özel bir nedeni var mı? Çalışmalarınızda bir de İstanbul’u sıkça görmekteyiz. Neden İstanbul?

İstanbul, dünyanın neresinde olursak olalım en çok özlenen, lezzeti ve tadı olan bir şehir. İçinde çok fazla kültür, tarih ve güzellik barındırıyor. Ne kadar sanata, esere ya da ürüne dönüştürülse azdır, diyoruz. Vosvosların ve vespaların tasarım güzelliklerine bayılıyoruz, bisikleti ise ulaşım aracı olarak kullanmayı çok seviyoruz. Kedilerin de yaratılış bakımından birer tasarım ve güzellik harikası olduğunu savunuyorum. :) "Crazy cat lady” asla değiliz ama sizce de çok huzurlu hayvanlar değil mi? Kısacası, biz herhangi bir yerde karşımıza çıktığında "ama çok güzel” dediğimiz her şeyi çizerek ürüne dönüştürüyoruz. :)

Ülkemizde Çanta Kullanımı

Haklısınız… :) Kedilere ben de bayılırım… :) Peki, ülkemizde çantakullanımını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce insanlar, çanta tercihlerini neye göre yapıyor? Mesela, fiyat mı tasarım mı sizce daha ön planda? Bu bağlamda, OrganiCraft’ın piyasadaki yerini nasıl tanımlamaktasınız?

Günümüzde çantanın çıkış amacı, kadınların daha pratik bir yaşam tarzına yönelmeleri olarak ele alınır ve çanta, modernizmi temsil eder. Teknolojinin ilerlemesiyle, 2000’li yıllardan sonra maalesef zamanla yarışan, sürekli bir yerden bir yere koşturmak durumunda olan insanlar olduk.

Böyle bir süreçte, sabah saat 7’de evden çıkıyor, belki önce spora, ardından okula ya da işe, sonrasında toplantıya, alışverişe gidiyoruz. Çocuğu okuldan almak durumunda olan ve sürekli koşturan kadınlarız. Bu aşamada yükümüzü taşıyan, kullanım rahatlığı sağlayan, hafif ama dayanıklı malzemeden üretilmiş, hacmi geniş, ama içindeki cebi sayesinde hızlı ulaşmamız gereken eşyalarımıza kolaylıkla ulaşabildiğimiz ve alerji yapmayan sağlıklı çantalar kullanmamız gerekiyor.

Tam da bu noktada, bizim ürünlerimiz öne çıkıyor. Eğlenceli, şık, ergonomik, yüksek kaliteli ve materyalinin pamuklu kumaş olması sebebiyle asla alerji, kızarıklık ya da tahriş yapmıyor. Ülkemizdeki kadınlar giderek daha bilinçlenen, şıklığı ve rahatlığı birlikte düşünen, modern çağın yeniliklerini çok yakından takip eden, özgür ruhlu ve güçlü kadınlar. Kullandıkları ürünler, daima çevresel yaşam alanımıza ve insan sağlığına doğrudan faydalı, bir o kadar da modern ürünler oluyor.

OrganiCraft - Tülay Yıldırım Olkun - kırtasiye alışverişleri - çanta alışverişi - Kalemlik.com

 

OrganiCraft Kurucusu Nasıl Geri Dönüşler Alıyor? 

Peki, ürünlerinizle ilgili olarak müşterilerden nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? Sizce markanızın en önemli tercih nedeni nedir?

Eğlenceli tasarımlarımızın olması, kullanım rahatlığı, dayanıklı ve uzun ömürlü olması gibi sebeplerle marka olarak tercih ediliyoruz. Müşterilerimiz yanlarından asla ayırmadıklarını belirtiyorlar, çok mutlu oluyoruz. :)

Peki Tülay hanım, iki kişilik bir ekiple hem üretim, hem de dağıtım ve satış işlerini organize etmek çok güç olsa gerek. Bu konularda ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz? Bu sorunları nasıl aştığınızı, sektöre yeni katılmak ve kendi markalarını oluşturmak isteyen girişimciler adına sorabilir miyiz?

İki kişilik ve sadece akşamları markamız için çalışabilen ekip, diyelim. :) Hafta içi toplantılarımızı yapamıyoruz, şu durumda extra sosyal iletişim becerisi gerektiriyor bu sorun. Hiç tatil yapamıyoruz örneğin, ya da sürekli arkadaşlarımıza ve ailemize "Üretimdeyiz, bu ara buluşamayabiliriz…” demek durumunda kalıyoruz. Ama bildikleri için nasıl çalıştığımızı, anlayışla karşılıyorlar.

OrganiCraft - Tülay Yıldırım Olkun - kırtasiye alışverişleri - çanta alışverişi - Kalemlik.com

 

Bizim iki kişilik ekip olmamızın tek sorunu, gün içinde çalışıyor olmamız, kısacası zamanla ilgili sorunlarımız var. Şu durumda özel günlerimizden, tatilimizden, dinlenme ihtiyacımızdan hatta uykumuzdan ödün veriyoruz. Başarının sırrı, sadece çok çalışmaktan değil, planlı, doğru ve çok çalışmaktan geçiyor. :)

"Kötü kalpliler OrganiCraft kullanamaz!” 

"Kötü kalpliler OrganiCraft kullanamaz!” sloganınızın hikayesini sorabilir miyiz? Neden böyle bir slogan seçtiniz?

İzninizle, bir hikayeyle açıklayacağım bunu. Kızıldereli bilgeye bir gün oğlu, "iyilik” ve "kötülüğü” sorar. Oğluna gülümseyerek bakan adam, çadırın önündeki iki güçlü ve sürekli kavga eden köpeği gösterir ve "Bak, der; "iyilik ve kötülük onlar gibidir. Sürekli birbirleriyle kavga ederler.” Oğlu bir süre susar ve sorar; "Peki hangisi kazanacak bu köpeklerden?” Bilge, oğluna gülümser ve tekrar bakar; "Hangisini iyi beslersem…” İçimizde hep iyiliği beslememiz dileğiyle, Allah hepimizi iyilerle karşılaştırsın ve bu bağlamda, sadece iyiler ürünlerimizi kullansın… :)

Dileklerinize yürekten katılıyoruz Tülay hanım… :) OrganiCraft ürünlerine Kalemlik.com’da büyük bir talep olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlerleyen dönemlerde, yeni ürünlerinizi de sitemizde görebilecek miyiz? 

Siz talep ettiğiniz sürece her zaman… :) Yeni ürün projelerimiz var, numunelerimiz oluştuğunda ilk sizinle paylaşacağız. :)Kalemlik.com ile çalışmaktan dolayı çok heyecanlıyız, gerçekten muhteşem dinamiği olan bir ekibiniz var… :)

OrganiCraft - Tülay Yıldırım Olkun - kırtasiye alışverişleri - çanta alışverişi - Kalemlik.com

 

OrganiCraft’ın Yeni Dönem Hazırlıkları

Çok teşekkür ederiz Tülay hanım, yeni ürünlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz… :) Peki, yurt dışı satışlarına başladınız mı? Bu bağlamda, markanızı geliştirmeye dönük ne gibi projeleriniz var?

Yurt dışı, hedefimiz olan bir pazar; fakat biz henüz bu anlamda gerçek olarak çalışmalara başlamadık. Buna rağmen ilginçtir, İngiltere’ye ilk ihracatımızı geçen yıl yaptık, ardından Lefkoşa’da çok tatlı ve minik bir butik, ürünlerimizden talep etti. Şu an İspanya’dan bir butikten talep aldık ve üretim aşamasındayız. :) Bir an önce yurt dışı fuarlarına katılıp ciddi anlamda pazar araştırması yapmak ve Türk tasarımcıları olarak Türkiye’de üretilmiş ürünlerimizle yurt dışında da yerimizi almak istiyoruz.

Umarım her şey gönlünüzce gelişir Tülay hanım… :) Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz… :)

Ben teşekkür ederim. Sevgiler… 


There are no items in your cart.