2016-05-15

"Hayallerini çantaya doldurdu" Yeni Şafak Röportaj


Hayallerini çantaya doldurdu

Özel bir şirkette dış ticaret uzmanı olan Tülay Yıldırım Olkun “Kendi çantamı kendim yaparım” diyerek başladığı çanta tasarım işinde ‘OrganiCraft’ isminde bir marka kurdu. Tasarladığı çantaları çoğunlukla öğrenci ve çalışan kadınların tercih ettiğini söyleyen Olkun, “Öğrenciler kitaplarını, çalışan kadınların ise dizüstü bilgisayarlarını rahatlıkla taşıyabiliyor. Gün içideki karmaşamızı azaltacak ürünler tasarlıyorum” diyor.

Fatma Çelik   Yeni Şafak

Özellikle yurtdışında çok sık kullanılan bez çantalar gün geçtikçe Türkiye'de de yaygınlaşıyor. Bu çantaların bu kadar yaygınlaşmasında etkili olan bir isim var: Tülay Yıldırım Olkun... Londra'da dış ticaret eğitimini tamamladıktan sonra 2010 yılında Türkiye'ye dönen Olkun, burada kanvas çantaların olmadığını fark edince kendine ve yakın arkadaşlarına ürünler yapmaya başlamış. “O halde iş başa düştü, kendi çantamı kendim yaparım” diyerek keten kumaşlar alarak iğne ve iplikle Galata Kulesi, Kız Kulesi, nostaljik tramvay, vosvos, kedi gibi objeleri çantalara uygulamış. Olkun, yaptığı çanta örneklerini Taksim Mephisto Mağazası'na ve şu an aktif olmasa da tasarım ürünleri satan Harikalar Dükkanı'na bırakmış. Galata Kulesi işlemeli olan 4 adet çanta bir saat içerisinde satılınca mağaza müdürü Olkun'u arayarak 20 adet daha ürün hazırlamasını istemiş. O gün bugündür de Olkun'un çantaları yok satıyor. Renkli tasarım çantaları en çok üniversite öğrencileriyle şehirli çalışan kadınların tercih ettiğini söyleyen Olkun “Çantalar, öğrencilerin kitaplarını, çalışan şehirli kadınlar ise dizüstü bilgisayarlarını rahatlıkla taşıyabiliyor. Günlük yaşantımızın karmaşamızı azaltacak ürünler tasarlıyorum” diyor.

EN BÜYÜK YARDIMCIM EŞİM

Bir şirkette dış ticaret uzmanı olarak çalışan Olkun, akşamları evde tek tek ürün işlemenin kolay olmamasından dolayı el çizimlerini baskılama yöntemine geçmiş. “En büyük yardımcım eşim” diyen Olkun, suluboya tekniğiyle çizimler yaparken eşi de bu çizimleri ürünlere basıyor. Çizim yeteğini aslında yeni keşfetmeyen Olkun, “Resim eğitimi hiç almadım ama annem çocukluğumda bebeklerime kıyafetler hazırladığımı anlatır. Ortaokul döneminde de 'Ev Ekonomisi' başlığı altında evdeki tüm beyaz gömlek, elbise ve t-shirtleri boyadığımı hatırlıyorum” diyor. Ürünlerinde, ham ve renkli kanvas, keten, penye gibi doğal kumaşlar kullanmayı tercih eden Olkun, yeni sezonda ise keçe ve deriyi işin içine katmaya hazırlanıyor. OrganiCraft isminde kendi markasıyla hizmet veren Yıldırım'ın ürünlerini şu an Boyner, D&R, BKG, İstanbul Kitapçısı, The Company ve bir çok butik tasarım mağazalarında bulmanız mümkün.

 Çantaların sahiplerini rahat ve özgür hissettirmesi gerektiğini söyleyen Olkun, “Çanta, hayatı koşturarak yaşarken kolaylık sağlayabilmeli” diyor. Kişiye özel tasarımlar da yapan Olkun, ham kanvas ile renkli doğal kumaşları kombinleyerek kanvas çantalar, clutchlar, Amerikan servisleri, yastıklar, not defterleri, el boyaması t-shirtler, porselen bardaklar ve bardak altlıkları tasarlıyor. 

Maksimum kullanım rahatlığı

Eğlenceli, modern, özgün ve sokak modası ile birlikte günlük hayatımızı kolaylaştıran ürünler tasarlamayı seven Tülay Yıldırım Olkun, tasarladığı ürünlerin işlevsel oluşunu şöyle anlatıyor: “Çantalarda bulunan renkli körükler hacimsel olarak avantaj sağlarken eğlenceli gösteriyor. İç cebi sayesinde hızla ulaşmak istediğimiz eşyalarımıza kolayca muhafaza ediyoruz. Geniş kesimli askılar taşıma kolaylığı sağlayarak omzumuzda kızarıklık, tahriş yapmıyor ve terlemeyi engelliyor. T-Shirtlerimiz yüzde 100 pamuklu penye. Bardaklarımız da makineye rahatça girmesi için porselen. Özetlemek gerekirse maksimum kullanım rahatlığıyla birlikte uzun ömürlü kullanılacak ürünler tasarlıyoruz.”

 Defolu kedi  Sherlock

OrganiCraft'tan çıkan her ürünün bir hikayesi var. Bu hikayeleri öğrenmek isteyen müşterilerine tasarımcı Tülay Yıldırım Olkun en ince ayrıntısına kadar anlatıyor. OrganiCraft ürünlerinde en sık kullandığı kedi figürünün hikayesi ise şöyle: Olkun ve eşinin sokaktan kurtardıkları beyaz Ankara kedisi onlarla beraber yaşamaya başlıyınca ismini “Sherlock” koymuşlar. Kuyruğu siyah olmasından dolayı “Bir nevi defolu” dedikleri Sherlock kimi zaman küçük prens olup kağıttan uçağına atlayıp Ay'a uçuyor, kimi zaman da kedi arkadaşlarıyla gece dışarıya çıkıyor. Bu renkli tasarımları merak ettiyseniz OrganiCraft'ın sosyal medya hesaplarını inceleyebilirsiniz.


There are no items in your cart.